Naxçıvan Muxtar Respublikasının turizm potensialı
Naxçıvan Muxtar Respublikasının coğrafi mövqeyi, özünəməxsus iqlimi, fauna və florası, qədim tarixə malik mədəniyyət abidələri turizmin inkişafı üçün əlverişli şərait yaradır. Burada qədim dövrlərin yadigarı olan tarixi-memarlıq abidələri - Möminə Xatın, Yusif Küseyir oğlu, Gülüstan türbələri, Qarabağlar Memarlıq Kompleksi, həmçinin təbiət abidələri - əsrlərdən bəri qorunub saxlanılan, yaşı 800 ildən artıq olan Şərq çinarı, narbənd, tut ağacları və tarixi yaddaşı özündə əks etdirən qədim insanların ilk məskunlaşdığı Gəmiqaya abidəsi, Kilit mağarası, Qazma mağarası, bu yerlərin əzəmətinin, məğlubedilməzliyinin simvolu olan Əlincə qalası, möhtəşəmliyi ilə seçilən Haçadağ, Babək qalası, Göy-göl, Əshabi-Kəhf və yüzlərlə sənət əsərləri, ərazidə 250-dən çox mineral və müalicəvi əhəmiyyətli su mənbələrinin mövcudluğu  və s. Naxçıvan diyarının analoqu olmayan turizm potensialıdır. Bu potensialdan səmərəli istifadə etmək məqsədilə mühüm işlər görülmüş, şəhər və rayonlarda milli və müasir memarlığın nailiyyətlərini özündə cəmləşdirən istirahət parkları istifadəyə verilmiş, müasir tələblərə cavab verən mehmanxanalar tikilmiş, yeni abidələr ucaldılmış, tarixi yaddaşı əks etdirən qədim memarlıq abidələri bərpa və konservasiya  edilərək əvvəlki görkəmlərinə qaytarılmışdır. 2008-ci ildə Duzdağ Fizioterapiya Mərkəzi, həmçinin Darıdağ Arsenli Su müalicəxanası müasir tələblər səviyyəsində yenidən qurulmuş, müayinə, müalicə və istirahət üçün hər cür şərait yaradılmışdır.
Naxçıvan Muxtar Respublikası Ali Məclisi Sədrinin 2006-cı il 5 may tarixli fərmanı ilə Naxçıvan Muxtar Respublikası Mədəniyyət və Turizm Nazirliyinin nəzdində Naxçıvan Turizm İnformasiya Mərkəzi yaradılmışdır. Muxtar respublikanın rəngarəng təbiət mənzərələri, əlverişli iqlim şəraiti, mineral suları ekoturizmin inkişafını şərtləndirən başlıca amillər sırasındadır. Muxtar respublikada mövcud olan dini ziyarətgahlar, pir və imamzadələr, xüsusilə müqəddəs Qurani Kərimin «Əl-Kəhf» surəsində haqqında bəhs edilən Əshabi-Kəhf ziyarətgahı dini turizmin inkişafı baxımından mühüm əhəmiyyət daşıyır. “Əshabi-Kəhf Ziyarətgahı” Dini-Mədəni Abidə Kompleksində ziyarətçilərin ziyarət etməsi üçün hər cür şərait yaradılmışdır. Nuh peyğəmbərin Naxçıvan şəhərindəki məzarüstü türbəsi də turistlərin ən çox ziyarət etdikləri məkanlardan biridir.
Muxtar respublika ərazisində turistlərin marağı nəzərə alınmaqla Naxçıvan-Əshabi-Kəhf,  Naxçıvan-Əlincəqala, Naxçıvan-Ordubad, Naxçıvan-Gəmiqaya, Naxçıvan-Qarabağlar, Naxçıvan-Batabat-Ağbulaq və Naxçıvan-Gülüstan turist marşrutları hazırlanmışdır.
Muxtar respublikanın ən ucqar kəndlərinə belə rahat yollar çəkilmiş, Naxçıvan şəhərindən bütün rayon və kəndlərə marşrut xətləri, taksi xidməti fəaliyyət göstərir. Həmçinin muxtar respublikanın bir neçə kəndinə dəmiryolu nəqliyyatı ilə də getmək mümkündür. Hazırda İran İslam Respublikası ərazisindən keçməklə paytaxt Bakı şəhərinə, həmçinin Türkiyə Respublikası ərazisindən keçməklə Gürcüstanın Batumi şəhərinə sərnişin avtobusları işləyir. Naxçıvan Beynəlxalq Hava Limanından Bakı və Gəncəyə, Moskva və İstanbul şəhərlərinə təyyarə reysləri vardır. Muxtar respublikada müasir tələblərə cavab verən turizm obyektlərinin yaradılması istiqamətində ardıcıl tədbirlər həyata keçirilməkdədir. 2013-cü ildə Şahbuz rayonunda Ağbulaq İstirahət Mərkəzinin və digər turizm infrastrukturu obyektlərinin istifadəyə verilməsi istirahət turizminin inkişafına əlverişli şərait yaratmışdır.
Turistlər üçün məlumat
Coğrafi  mövqeyi, ərazisi və əhalisi
Naxçıvan Muxtar Respublikası Azərbaycan Respublikasının tərkibində muxtar dövlətdir. İran, Ermənistan və Türkiyə Respublikası ilə həmsərhəddir. Böyük İpək Yolunun üzərində yerləşir. Ümumi ərazisi 5,5 min km2, əhalisi 444.4 min nəfərə yaxındır.
Tarixi
Qədim Azərbaycan torpağı olan Naxçıvan Yer kürəsində həyatın başlandığı ilk insan məskənlərindən biridir. Azərbaycan xalqı bu diyarda qədim və zəngin mədəniyyət yaratmışdır. Naxçıvan eyni zamanda  dünyanın ən qədim mədəniyyət mərkəzlərindəndir. Bu torpaqda Azərbaycan xalqının zəngin tarixi, elmi və mədəni irsi formalaşmışdır. Naxçıvan ərazisindən arxeoloji qazıntılar zamanı əldə olunan materiallar, məşhur Gəmiqaya qayaüstü rəsmləri və bu ərazidəki digər abidələr bir daha sübut edir ki, Naxçıvanda şəhər mədəniyyətinin 5 min ilə yaxın yaşı vardır.
İqlimi
Naxçıvanın iqlimi kəskin kontinentaldır. Subtropik və mülayim qurşaqların qovşağında yerləşdiyinə görə iqlim şəraiti müxtəlifdir. Ərazidə mütləq minimum temperatur  -310C, mütləq maksimum temperatur  +440C-dir. İllik yağıntı 200-300 mm-dir.
Geyim
May ayından sentyabrın axırınadək əhali yüngül yay paltarı, qışda - dekabr ayından martın axırınadək isə palto, plaş və gödəkcə geyirlər.
Dil
Dövlət dili Azərbaycan dilidir. Bundan başqa əhalinin bir çoxu ictimai yerlərdə türk, rus, ingilis dillərini başa düşür və danışırlar.
Foto-şəkil
Adi turist kimi foto və video çəkilişlərinə icazə verilir, lakin tanımadığınız adamların şəklini çəkməzdən əvvəl hörmət əlaməti olaraq icazə almaq tövsiyə olunur.
İş saatları
Bir qayda olaraq, şənbə və bazar günləri istirahət günləri hesab olunur (əsasən dövlət müəssisələri üçün). Lakin mağazaların və supermarketlərin çoxu hər gün işləyir. İş günü saat 8.00- 9.00-dan başlayır və axşam saatlarına qədər davam edir, ticarət obyektləri ən tezi saat 21.00 - 23.00-də, restoran və kafelər isə daha gec bağlanır.
Valyuta
Milli valyuta manatdır (AZN). Banklar və çoxsaylı mübadilə məntəqələri istənilən valyutanı dəyişdirirlər. Mal və xidmətə görə ödəniş zamanı, bir qayda olaraq dollar və digər valyuta qəbul olunmur, yalnız milli valyuta - Azərbaycan manatı qəbul olunur. Banklar 9.00-dan 17.30-dək (nahar fasiləsi istisna olmaqla) müştərilərə xidmət göstərir.
Kredit kartlarından ödəniş aparmaq üçün böyük mağaza və marketlər, mehmanxana və banklar POS-terminallarla təchiz olunduğundan «nağdsız» ödənişləri də qəbul edirlər.
Kommunikasiyalar - Telefon rabitəsi. Mobil operator. İnternet
Telefon rabitəsi problemsiz həyata keçirilir. Mehmanxanalarda birbaşa beynəlxalq kod rabitəsi, həmçinin əlavə əlaqə vasitələri: faks, teleks, internet və s.  vardır. Şəhərdə isə bir neçə yerdə taksafon quraşdırılıb. Jetonları yaxındakı köşklərdən əldə etmək olar. Ölkənin beynəlxalq kodu +994, Naxçıvanın kodu 036-dır. Azərbaycana zəng vurmaq üçün +994+(şəhərin kodu)+(zəng vurulan abunəçinin kodu) yığılır. 4 mobil operator fəaliyyət göstərir: Naxtel (060) Azercell (050), Bakcell (055) və Azerfon-Nar Mobile (070-077)
İnternet də çox sürətlə inkişaf edir. Belə ki, şəhərdə çoxlu sayda İnternet kafelər fəaliyyət göstərir. Bu kafelərdə əhaliyə, o cümlədən şəhərin qonaqlarına lazım olan və istənilən məlumatı əldə etmək üçün internetdən istifadə imkanı yaradılmışdır.
İnformasiya vasitələri
Muxtar respublikanın kütləvi informasiya vasitələri “Şərq qapısı” və “Nuh yurdu” qəzetləri, “NTV” (Naxçıvan Televiziyası) və “KANAL 35” telekanalları, Dövlət radiosu və “Naxçıvanın səsi” radiosu ilə təmsil olunur.
Su
Su kəmərindən gələn su içmək üçün təhlükəsizdir. Naxçıvanın təbii müalicəvi və mineral sularından - Sirab, Badamlı, Böyrək suyu, Çınqıllı və başqaları otellərdə, restoranlarda və ictimai yerlərdə əsasən şüşə və plastik qablarda təqdim olunur. Bu suları adi satış mağazalarından və marketlərdən də satın almaq olar.
Nəqliyyat
İctimai nəqliyyat çoxsaylı marşrut avtobusları və fərdi taksilər tərəfindən təmin olunur. Günün istənilən vaxtı bu nəqliyyat növlərindən istifadə etmək olar, onlar sizi Naxçıvanda lazım olan nöqtəyə çatdıracaqlar. Əsasən şəhərdaxili taksi fəaliyyəti ilə məşğul olan avtomobillərdə taksometr quraşdırılmışdır ki, müştərinin istəyi ilə gedilən yol üçün ödənişin məbləğini taksometrlə də müəyyən etmək olar.
Tibbi xidmət
Təcili tibbi yardım adətən pulsuzdur. Fərdi tibbi klinika və xidməti əczaxanalar da fəaliyyət göstərir. Əksəriyyəti fasiləsiz işləyən əczaxanalarda böyük çeşiddə dərmanlar satılır.
Təhlükəsizlik
Asayişin qorunmasına yerli polis orqanları nəzarət edir. Bir çox hallarda mübahisəli məsələləri qanunu pozmadan həll etmək olur. Yanınızda hər zaman pasportun olması tövsiyə olunur ki, bu da polislə münasibətləri xeyli dərəcədə asanlaşdırır.
Xidməti  nömrələr
101                       Yanğın
102                       Polis
103                       Təcili yardım
104                       Qaz qəza xidməti
109                       Məlumat bürosu
Dini bayramlar
Ramazan bayramı
Qurban bayramı
Milli bayramlar
Yeni il -  1-2 yanvar
Beynəlxalq Qadınlar Günü -  8 mart
Novruz Bayramı -  20-24 mart
Faşizm üzərində Qələbə Günü -  9 may
Respublika Günü -  28 may
Milli Qurtuluş Günü -  15 iyun
Silahlı Qüvvələr Günü -  26 iyun
Dövlət Müstəqilliyi Günü  - 18 oktyabr
Dövlət Bayrağı Günü  -  9 noyabr
Konstitusiya Günü -   12 noyabr
Milli Dirçəliş Günü -   17 noyabr
Dünya Azərbaycanlılarının Həmrəyliyi Günü -  31 dekabr
Tarixi  günlər
Ümumxalq Hüzn Günü   -              20 yanvar
Xocalı faciəsi                   -            26 fevral
Azərbaycanlıların Soyqırım Günü -   31 mart
Nə vaxt gəlmək olar
Naxçıvan Muxtar Respublikasına ilin hər fəslində gəlmək olar. Çünki Naxçıvanda mövsümlərdən hər birinin özünəməxsus rəngləri və xüsusiyyətləri vardır.
Naxçıvan Muxtar Respublikasında yaz - Yeni yaşıllaşmağa başlayan təbiət, bolsulu çaylar, təmiz hava yaz fəslində Naxçıvanı daha cəlbedici edir. Hər il bütün Azərbaycan  mart ayının 21-də bu qədim bayramı qarşılayır. Baharın gəlişini simvolizə edən Novruzun çoxsaylı bayram ənənələri və mərasimləri, keçirilən tədbirlər, qədim dövrlərdən bugünədək yaşadılmış adət-ənənələr qonaqların  asudə vaxtını mənalı keçirmələrinə şərait yaradacaqdır.
Naxçıvan Muxtar Respublikasında yay – Naxçıvan  bir çox cəhətdən yayda daha cəlbedicidir.  Batabat yaylağı, Pəzməri şəlaləsi, Nürgüt kəndi, Biçənək bu mövsümdə daha əsrarəngiz olur. Naxçıvanda Batabat gölü, Vayxır gölü, Gilançay, Parağaçay sahilləri boyu, meşələrdə və dağlarda  yerləşmiş istirahət  və əyləncə zonaları  günəşi, təbiət qoynunda süfrə açmağı, meşə cığırlarında gəzməyi və at minməyi sevən hər kəsdə unudulmaz təəssürat yaradacaqdır.
Naxçıvan Muxtar Respublikasında müalicəvi göstəricilərə malik termal və mineral su qaynaqları vardır. Bunlardan biri Culfa rayonunda yerləşən Darıdağ arsenli suyudur. Yay mövsümündə bu suda vanna qəbul etmək bir çox xəstəliklərin müalicəsinə kömək edir.
Yay mövsümünün əsas xüsusiyyətlərindən biri də bu vaxtlar burada öz çeşidləri ilə hamını heyran qoyan meyvə-tərəvəz bolluğudur. Gilas, çiyələk, moruq, böyürtkən, armud, alça kimi meyvə çeşidləri, həmçinin qarpız, yemiş kimi bostan məhsulları özünəməxsus dadı ilə seçilir.
Naxçıvan Muxtar Respublikasında payız - Payız Naxçıvanda çox gözəldir. Yaşıl rəngin sarı, qızılı rənglərlə ahəng təşkil etdiyi bu fəsildə  Naxçıvan təbiəti olduqca əsrarəngiz görünür. İlıq havanı, yağışı sevənlər üçün bu fəsildə Naxçıvan daha romantik əhval-ruhiyyə yaradacaqdır.
Naxçıvan Muxtar Respublikasında qış - Ağ dona bürünmüş Naxçıvan qışda nağıllar aləmini xatırladır. Qış əyləncələrini yaşamaq üçün Naxçıvan qonaqların unudulmaz məkanı olacaq.  Təbiət qoynunda yerləşən istirahət mərkəzlərində  isti soba kənarında samovar çayı içərək  çöldə yağan qara tamaşa etməyin ləzzətini ancaq Naxçıvana bu fəsildə qonaq gələnlər bilər. Məhz qış fəslində gecəboyu vam odda bişən isti xaş, yaxud həm səhər, həm də axşam buğlanan düşpərə, xəşil və digər xəmir xörəkləri  milli mətbəxin ən dadlı yeməkləri sırasındadır.
Necə gəlmək
İstənilən yerə səyahət etməyi planlaşdırarkən səyahətin ən vacib amillərindən biri nəqliyyat olur. Hara səyahət etməyindən asılı olmayaraq, hər kəsi maraqlandıran ilk amil nəqliyyat xidmətidir. Bəs Naxçıvana necə gəlmək olar?
Naxçıvana təyyarə və avtobuslar vasitəsilə gəlmək mümkündür. Naxçıvan Beynəlxalq Hava Limanı ölkənin ən böyük və müasir hava limanlarından biridir. Buradan Bakı-Naxçıvan, Naxçıvan-Gəncə-İstanbul, Naxçıvan-Moskva təyyarə reysləri həyata keçirilir.  Bax bura http://www.airportnakhchivan.az
Muxtar respublikada 3 gömrük-keçid məntəqəsi fəaliyyət göstərir ki, onlardan ikisi (Culfa və Şahtaxtı) İran İslam Respublikası, biri isə (Sədərək) Türkiyə Respublikası ilə sərhəddə yerləşir.
İctimai nəqliyyat çoxsaylı marşrut avtobusları və taksilər tərəfindən təmin olunur. Günün istənilən vaxtı bu nəqliyyat növlərindən istifadə etmək olar.
Şəhər daxili nəqliyyat
Naxçıvanda şəhər daxili yollar asfalt örtüklüdür. Avtomobillərin hərəkəti üçün heç bir  çətinlik yoxdur. Yollar yol nişanları və işıqforlarla təchiz olunub. Şəhərin 2 hissəsində, əhalinin sıx hərəkət etdiyi yerlərdə keçid inşa edilib.
Naxçıvanda  şəhərdaxili nəqliyyat vasitələri kimi avtobuslar və taksilər  xidmət göstərir. Şəhərdaxili marşrut xətlərində yeni istifadəyə verilmiş geniş və rahat oturacaqlı avtobuslar sərnişinlərə nümunəvi xidmət göstərir.
Naxçıvan şəhəri üzrə 1,2,3,4,5,6 saylı marşrut xətləri şəhərin demək olar ki, bütün hissələrinə əhalinin rahat hərəkətini təmin edir. Marşrut xətlərində gediş haqqı bir nəfər üçün 0.20 AZN təşkil edir.
Naxçıvanda xidmət göstərən taksilərə  şəhərin hər yerində rast gəlmək mümkündür. Məsafədən asılı olaraq, şəhərdaxili taksi xidmətlərinin qiyməti 1-5 AZN müəyyən edilir.

Nakhchivan Autonomous Republic as tourism destination
The geographical position, unique climate, fauna and flora, and the ancient cultural monuments of the Nakhchivan Autonomous Republic create the auspicious conditions for development of tourism. Natural and historical monuments of the memory of centuries - Momina Khatun, Garabaghlar, Yusif ibn Kuseyir, Gulustan tombs, the 800-year Eastern plane tree preserved for centuries, farrier and mulberry trees, and the first historic settlement of the ancient people - Gamigaya, Kilit cave, the Alinja castle, as a symbol of grandeur and invincibility of these territories, the grandiose Hachadagh, Babek castle with unexampled natural monuments, Goy-gol, Ashabi-Kahf, and other hundreds of works of arts make the unique tourism potential for Nakhchivan. Also, more than 250 mineral water resources entail great opportunities for the development of tourism. Nevertheless, as a strategic region of former Soviet Union, Nakhchivan Autonomous Republic, bordering on Turkey and Iran, was not allowed to develop its tourism. Just because of this reason, this important sector is newly being developed. As the economic and political obstacles of the initial period of independence are overcome, the tourism potential and its development have turned out to be urgent issue. In recent years, many have done to improve the infrastructure facilities. To this end, resort parks laid out with national and modern architectural methods, spring-monument complexes were opened for public, the modern hotels were constructed, new monuments were erected, and ancient architectural monuments were restored. Furthermore, unique Duzdagh and Badamli physiotherapy hospitals and Daridagh arsenic water dispensary were modernly reestablished. Simultaneously, all facilities for diagnosis, treatment and rest were established in Duzdagh Sanatorium Complex which was given into the usage of people after opening in June, 2008.
Nakhchivan Tourism Information Center has been established by the decree of the Chairman of the Supreme Assembly of the Nakhchivan Autonomous Republic dated May 05, 2006. In 2006, an international conference entitled "Tourism, Development and Perspectives" was held in Nakhchivan. It was a successful pace for the development of tourism sector in the autonomous republic and contributed to the workout of new projects. International conference on "Religious and Health Tourism: Organization of Spiritual and Physical Rest" held in May, 2008 with participation of the representatives from member countries of the Organization of Islamic Conference was of special importance to propagate tourism potential and facilities of the autonomous republic. In Nakhchivan Autonomous Republic, the historical monuments, reflecting the religious and national features, motley scenes of nature, fresh climate, mineral water resources, and relevant sanatorium dispensaries pave the way for not only ecotourism, but also ethnic and religious tourism. Autonomous Republic has also great importance for development of tourism with its religious santuaries, sacred places, imamzadas, and especially Ashabi-Kahf, about which is talked in Al-Kahf surah of sacred Koran. Now, "Ashabi-Kahf" Religious-Cultural Complex has good conditions for visitors. Tomb of Prophet Noah's grave is one of the places most visited by tourists.
By considering interest of tourists, Nakhchivan-Ashabi-Kahf, Nakhchivan-Alinjagala, Nakhchivan-Ordubad, Nakhchivan-Gamigaya, Nakhchivan-Garabaghlar, Nakhchivan-Batabat-Aghbulag, and Nakhchivan-Gulustan routes operate in the Autonomous Republic.
Today, there are convenient roads even to the most remote villages of Autonomous Republic, and buses and taxis operate to all villages and regions of Nakhchivan. Also it is possible to go by railway to some villages of AR. Currently, passenger buses go to Baku by passing through the territory of Iran Islam Republic and to Batumi by passing through the territory of Turkey. Moreover, there are air routes to Baku, Ganja, Moscow, and Istanbul from Nakhchivan International Airport. Modern tourism objects are established in AR. In 2013, giving the Agbulag Recreation Center to the usage of people was a great step on the way of developing tourism in NAR.
Geographical location, area, and population
Nakhchivan Autonomous Republic (Nakhchivan AR) is an autonomous state within Azerbaijan Republic. It borders on Armenia, Turkey, and the Islamic Republic of Iran. NAR is located on the Silk Way. The total area of the autonomous republic is 5.5 square kilometers, and the population is about 444.4 thousand people.
History
Nakhchivan, the ancient land of Azerbaijan, is one of the places of civilization in the world. The Azerbaijani people have created an old and rich culture in this land. At the same time, Nakhchivan is one of the ancient cultural centers in the world. The rich historical, scientific and cultural heritage of the Azerbaijan people has formed in this land. The systematized written sources, the archaeological materials discovered in the area of Nakhchivan, the famous Gamigaya petrography, and other monuments in the territory prove that the age of Nakhchivan is around 5 thousand years.
Climate
The climate of Nakhchivan is sharp continental. As it is located in subtropical and temperate climate zones, its climate is different. The absolute minimum temperature is -310C while the absolute maximum temperature is +440C. The annual precipitation is 200-300mm.
Clothing
From the beginning of May till the end of September, people wear light summer clothes, and in winter - from the early December until the end of March, people mostly wear coats, raincoats and jackets.
Language
The official language is the Azerbaijan language. Besides it, a large number of population understand Turkish, Russian, and English languages.
Photo
Tourists are allowed to take pictures and videos;however, before taking a picture of a stranger in the street, you have to ask for permission at first as a symbol of deference.
Working hours
As a rule, Saturday and Sunday are considered to be weekends (it applies especially to state institutions), but most of shops and supermarkets are daily opened. The workday starts at 8.00-9.00, trade objects close at 21.00 - 23.00, restaurants and bars work at night.
Currency
The national currency is manat (AZN). Banks and a large number of exchange points exchange any currency. As a rule, when paying for goods and services, the dollar and other currencies are not accepted; payment must be made only in the national currency - manat. The Banks serve clients from 9.00 in the morning till 17.30 (excluding lunch break).
Large stores, shops, hotels, and banks equipped with POS- terminals accept non-cash payments using credit cards.
Communication. Telephone connection. Mobile operator. Internet
Telephone communication is carried out without any technical problems. All the hotels have an international code of communication, as well as additional means of communication, such as fax, telex, computers, Internet, and so on. There are also installed payphones in the city. Tokens can be purchased in nearby kiosks. International country code is +994. Code of Nakhchivan is 036. For calling Azerbaijanu number you need to dial +994(city code)(the number of called party). There are 3 mobile network operators: Azercell (050), Bakcell (055), and Nar Mobile (070-077).
Internet develops very rapidly. There are a large number of Internet cafes in the city. In these cafes, visitors are provided with all the conditions for the use of the Internet.
Media
The media of Nakhchivan are represented by newspapers "Gates of the East" and "Land of Noah", TV channels "NTV" and "Channel 35", and radio stations "Voice of Nakhchivan" and “Public radio”.
Water
Water coming through the system of water supply is safe. However, in restaurants and public places, natural healing mineral springs of Nakhchivan, such as Sirab, Badamli, Boyrek, and Chyngylly are served in glass and plastic bottles. These water types can be purchased at any store of the city.
Transport
Public transport is mostly represented by numerous buses and private taxis. At any time, you can take public transport that can take you anywhere in the city. In most city taxis, taximeters are installed so that it is possible to know the payment with the help of them.
Medical Service
Emergency medical care, as a rule, is free. Medical clinics and service pharmacies are also operate in the city. Most pharmacies operate without a lunch break .
Security
Order in the city controlled by the local police. Many disputes can be solved without breaking the law. Passport is recommended to have with you all the time, as it greatly simplifies the relationships with the police.
Service numbers
101 Fire Service
102 Police
103 Ambulance
104 Gas Emergency Service
109 Information Office
Religious holidays
Ramadan
Eid al - Adha ( Feast of Sacrifice)
National holidays
New Year - January 1-2
International Women's Day - March 8
Novruz Holiday - March 20-24
Victory Day - May 9
Republic Day - May 28
National Independence Day - June 15
Armed Forces Day - June 26
Independence Day -18 October
National Flag Day - November 9
Constitution Day - November 12
National Revival Day - November 1
Day of Solidarity of World Azerbaijanis - 31 December
Mourning days
National day of Mourning - January 20
Khojaly tragedy - February 26
Genocide of Azerbaijanis - March 31
When to go
Nakhchivan Autonomous Republic can be visited in all seasons of the year. Because each season of Nakhchivan has its unique colors and features.
Spring – with its flourishing nature, torrential rivers, and fresh air, spring is very attractive in Nakhchivan. The celebration of Novruz (a holiday of spring on March 21) in spring makes it much more attractive. The symbol of arrival of spring – Novruz will make the guests have a good time with its several old holiday traditions and events.
The summer – for many reasons summer is attractive here. The Batabat woods, Pazmari waterfalls, the Village Nurgut, Bichenek are especially beautiful in this season. Visitors receive unforgettable impression of vacation spots in the woods and the foothills which are located on the coast of lakes Batabat, Vaykhir, Gilanchay, Paragachay from walks outdoors and picnics. There are healing termal and mineral water resources in Nakhchivan AR. One of them is daridagh arsenic water located in Julfa. Having bath in this water in summer treats several diseases. Another character of summer is the abundance of fruits and vegetables. Fruit types as cherry, strawberry, raspberry, blackberry, pear, and plum, watermelon, and melon have unique tastes.
Fall – is very beautiful in Nakhchivan. In the season of gree has harmony with yellow and golden colors, the nature of city especially looks beautiful. For fans of cool weather and rainy autumn days, Nakhchivan will create romantic mood in this season.
The winter – Nakhchivan seems especially fantastic in winter. Nakhchivan will be unforgettable place for winter funs. Especially you derive pleasure from warm national dishes and hot tea from a samovar in warm rooms at a fireplace of vacation spots and restaurants. We recommend ordering such dishes as khash (early in the morning), dyushbere, khashil and other farinaceous dishes eating in winter.
Getting there
Transport is one of the most important issues when you plan to go somewhere. So... And how to reach Nakhchivan?!
You can come to Nakhchivan by planes and buses. Nakhchivan International Airport is one of the biggest and modern airports of the country. There are Baki-Nakhchivan, Nakhchivan-Ganja-Istanbul, Nakhchivan-Moscow flights.
Look at this: http://www.airportnakhchivan.az
3 customs checkpoints operate in the autonomous republic. Two of them (Julfa and Shahtakhti) are located on the border with Iran Islamic Republic and the third one (Sederek) is located on the border with the Republic of Turkey.
Public transport is provided by buses and taxis. You can use these vehicles services at any time of the day.
Domestic transport
Internal roads in Nakhchivan city are covered with asphalt. There is no difficulty for the movement of automobiles. Roads are equipped with road signs and light. Passeges are built in 2 parts of the city where there is a crowd.
Buses and taxis serve as local transports in Nakhchivan city. The new buses were brought to the city line, width and soft seats are designed for movement of passengers comfortably.
1,2,3,4,5,6 (access to the city) numbered buses provide people's arrival to all places of the city. 0.20 AZN fare for one person is determined.
Taxis can be found all over the city of Nakhchivan of service. Depending on the distance of the road in the city, the price of the taxi service is set between 1 – 5 AZN .