Naxçıvan şəhəri - Naxçıvan Muxtar Respublikasının paytaxtıdır. Ərazisi 191,57 km2, əhalisi 131 min nəfərdir (01.01.2016-cı il).
Naxçıvan şəhərində 1 qəsəbə və 5 kənd vardır. Azərbaycanın ən qədim şəhərlərindəndir. Naxçıvandan Bakıyadək olan məsafə 536 kilometrdir.  İqlimi kontinentaldır. Orta temperatur yanvarda - 3,80 C , iyulda 26,90 C, illik yağıntı 236 mm-dir.
İri sənaye, elm və mədəniyyət mərkəzi, mühüm dəmiryolu və avtomobil nəqliyyatı qovşağında yerləşir. Beynəlxalq Hava Limanı vardır.
Naxçıvan şəhərində Heydər Əliyev adına Hərbi Lisey, 3 ali, 3 orta ixtisas, 21 ümumtəhsil məktəbi, 7 məktəbdənkənar və 9 məktəbəqədər tərbiyə müəssisələri, 8 kitabxana, 4 klub müəssisəsi, 12 muzey, 7 musiqi məktəbi, Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının Naxçıvan bölməsi, Cəlil Məmmədquluzadə adına Naxçıvan Dövlət Musiqili Dram Teatrı, Məhəmməd Tağı Sidqi adına Naxçıvan Dövlət Kukla Teatrı, Naxçıvan Dövlət Uşaq Teatrı, Naxçıvan Dövlət Filarmoniyası, Naxçıvan Dövlət Uşaq Filarmoniyası, Naxçıvan Dövlət Rəsm Qalereyası, İlham Əliyev adına Olimpiya İdman Kompleksi, Üzgüçülük Mərkəzi, Şahmat Mərkəzi,  Naxçıvan Turizm İnformasiya Mərkəzi, "Naxçıvan Mətbəxi" Kulinariya Mərkəzi, Naxçıvanşünaslıq Mərkəzi, 3 mədəniyyət və istirahət parkı, "Gənclik" Mərkəzi, Diaqnostika Müalicə Mərkəzi, Doğum Mərkəzi, 14 xəstəxana, 1 həkim ambulatoriyası, 3 Feldşer mama məntəqəsi, dövlət orqanları və digər xidmət infrastruktur obyektləri vardır.
Naxçıvan şəhərində Naxçıvan Muxtar Respublikası Dövlət Televiziya və Radio Verilişləri Komitəsi, Naxçıvan Muxtar Respublikası Televiziya-Radio Ötürücü Mərkəzinin nəzdində isə "Kanal-35" televiziyası fəaliyyət göstərir.
2001-ci il sentyabr ayının 19-dan fəaliyyətə başlayan "Naxçıvanın səsi" radiosu 100.3 FM dalğasında 18 saat ərzində muxtar respublikanın bütün bölgələrində yayımlanır.
"Şərq qapısı" 1921-ci ildən ictimai-siyasi qəzet kimi dərc olunur. Təsisçisi Naxçıvan Muxtar Respublikasının Ali Məclisi və Nazirlər Kabinetidir.
Naxçıvan şəhər İcra Hakimiyyətinin orqanı olan "Nuh yurdu" qəzeti 1996-cı ildən nəşr olunur. Qəzet öz növbəsində Naxçıvan şəhərinin ictimai-siyasi həyatında özünəməxsus rol oynayır.
Naxçıvan şəhərinin ərazisindən keçən avtomobil yolu birinci dərəcəli yol olmaqla uzunluğu 7 kilometrdir. Dəmir yolunun uzunluğu isə 1,6 kilometr olmaqla ikinci dərəcəli yoldur.
Şərur rayonu - 08 avqust 1930-cu ildə rayon kimi təşkil olunmuşdur. Şimal-şərqdə Ermənistan, cənub-qərbdə İranla həmsərhəddir. Ərazisi 872,26 km2, əhalisi 113,4 min nəfərdir (01.01.2016-cı il). Mərkəzi Şərur şəhəridir. Rayonda  65 kənd vardır.
Rayon ərazisi dağlıq və maili düzənliklərdən ibarətdir. Yayı quraq keçən soyuq yarımsəhra, quru çöl və qışı quraq keçən soyuq iqlimi vardır.
Rayon ərazisindən Araz, Arpaçay çayları axır. Rayonda Arpaçay Su Anbarı yerləşir. Əsasən kənd təsərrüfatı rayonudur.
Rayonda 57 ümumtəhsil məktəbi, peşə liseyi, 6 məktəbdənkənar, 2 məktəbəqədər tərbiyə müəssisəsi, 60 kitabxana, 67 klub müəssisəsi, 2 muzey, Arpaçay Tarix-Mədəniyyət qoruğu, 6 uşaq musiqi məktəbi, "Bahar" kinoteatrı, 1 mərkəzi rayon xəstəxanası, 1 kənd sahə xəstəxanası, 28 həkim ambulatoriyası, 32 feldşer mama məntəqəsi, Gigiyena və Epidemiologiya Mərkəzi və s. təşkilatlar vardır.
Tarixi və memarlıq abidələri
Şərur rayonu arxeoloji və tarixi memarlıq abidələri ilə zəngindir. Burada daş dövründən başlamış tarixin bütün mərhələlərinə aid abidələr mövcuddur.
Şərur ərazisində arxeoloji abidələr içərisində Qazma mağarası, Oğlanqala abidəsi, Qarasu qalası, Qız qalası, Parçı İmamzadəsi, Piri-Süleyman türbəsi, Yengicə hamamı xüsusi əhəmiyyət daşıyır.
Rayon mərkəzində ümummilli lider Heydər Əliyevin abidəsi ucaldılmışdır.
Babək rayonu - 23 oktyabr 1978-ci ildə rayon kimi təşkil olunmuşdur. Şimal-qərbdə Ermənistan, cənubda İranla həmsərhəddir. Ərazisi 828,42 km2, əhalisi 73,3 min nəfərdir (01.01.2016-cı il).
Mərkəzi Babək qəsəbəsidir. Rayonda  36 kənd vardır.
Rayon ərazisi Zəngəzur, Dərələyəz dağ silsilələrinin təpələri, Naxçıvan və Gülüstan düzənliklərindən ibarətdir. Rayonun ən yüksək zirvəsi Buzqov dağıdır (2475 m). Yayı quraq keçən soyuq yarımsəhra, quru çöl və qışı quraq keçən soyuq iqlim tipinə malikdir.
Rayon mineral sularla zəngindir.  Sirab və Vayxır mineral su bulaqları bütün dünyada məşhurdur. Ərazisindən Araz, Naxçıvançay və s. çaylar axır. Rayonda Uzunoba, Nehrəm, Sirab, Cəhri, Qahab su anbarları və suvarma kanalları  vardır. Əsasən kənd təsərrüfatı rayonudur.
Rayonda 36 ümumtəhsil məktəbi, 6 məktəbdənkənar, 1 məktəbəqədər tərbiyə müəssisəsi, 38 kitabxana, 29 klub müəssisəsi, 1 xalq teatrı, 2 muzey, 5 uşaq musiqi məktəbi, 1 Mərkəzi Rayon Xəstəxanası, doğum evi, 2 kənd sahə xəstəxanası, 14 həkim ambulatoriyası, 17 feldşer mama məntəqəsi, Gigiyena və Epidemiologiya Mərkəzi və s. təşkilatlar fəaliyyət göstərir.
Rayonda Babək rayon İcra Hakimiyyətinin orqanı olan "Şərqin səhəri" qəzeti nəşr olunur. Babək rayonu ərazisindən keçən avtomobil yolları respublika əhəmiyyətli və yerli əhəmiyyətli yollara aiddir. Respublika əhəmiyyətli yollar 166,5 km, yerli əhəmiyyətli yollar isə 267,5 km-dir.
Rayon ərazisindən Ordubad-Şərur dəmir yolu keçir.
Babək rayonunun ərazisi daş, duz, tikinti materialları və minerallar ilə zəngindir. Mineral bulaqlardan Sirab, Vayxır, Cəhri, Qahab və başqalarına bu bölgədə rast gəlinir.
Rayonda fauna və flora aləmi də zəngindir. Araz su qovşağının su anbarında müxtəlif növ balıqlar vardır.
Babək rayonunun ərazisi tarixi arxeoloji abidələrlə zəngindir. Buranın təbii coğrafi mövqeyi rayonda əkinçi-maldar tayfaların qədim dövrlərdən məskunlaşmasına və uzun müddət yaşamasına şərait yaratmışdır. I Kültəpə və II Kültəpə kimi dünya miqyaslı abidələr Babək rayonu ərazisindədir. Bununla yanaşı rayonda Abbasabad qalası  da mövcud olmuşdur.
Bundan başqa rayon ərazisində elmi əhəmiyyətə malik Eneolit, Tunc, Dəmir dövrünə və Antik dövrə aid arxeoloji abidələr, qədim duzdağ yatağı, orta əsrlərə aid yaşayış yerləri, nekropollar, maddi mədəniyyət qalıqları və onlarla digər arxeoloji, tarixi, memarlıq abidəsi, zəngin materiallar aşkara çıxarılmış və tədqiq edilmişdir.
Son illər rayonun Çeşməbasar kəndində "Heydər" məscidi, Nehrəm, Qahab, Zeynəddin, Cəhri, Sirab kəndlərində və Babək qəsəbəsində memarlıq baxımından gözəl məscidlər inşa edilmişdir.
Rayonun mərkəzində Babəkin heykəli, "Şəhidlərin abidə kompleksi", Nehrəmdə "Şəhidlər abidə kompleksi", Çeşməbasarda "Şəhid bulağı", Tumbulda Böyük Vətən müharibəsi iştirakçılarının Xatirə Abidəsi ucaldılmışdır.
Son dövrlərdə rayonun ərazisində olan tarixi və memarlıq abidələrinin təmiri və bərpası istiqamətində müəyyən işlər görülmüşdür.
Ordubad rayonu - 8 avqust 1930-cu ildə rayon kimi təşkil olunmuşdur. Cənubda İranla, şimal və şərqdə isə Ermənistanla həmsərhəddir. Ərazisi 978,99 km2, əhalisi 49,2 min nəfərdir (01.01.2016-cı il).
Mərkəzi Ordubad şəhəridir. Rayonda 3 qəsəbə,  43 kənd vardır.
Rayon ərazisi Zəngəzur dağ silsiləsi və Arazboyu düzənliklərdən ibarətdir. Ən yüksək zirvəsi Qapıcıq (3904 m) dağıdır. Yayı quraq və qışı soyuq keçən iqlim tipi vardır. Rayon ərazisindən Araz, Ordubad, Vənənd, Gilançay və s. çaylar axır. Əsasən kənd təsərrüfatı rayonudur.
Rayonda 37 ümumtəhsil məktəbi, 1 peşə liseyi, 5 məktəbdənkənar, 2 məktəbəqədər tərbiyə müəssisəsi, 47 kitabxana, 42 klub müəssisəsi, 5 muzey, "Gəmiqaya" Tarix Mədəniyyət qoruğu,  Zəngəzur Milli Parkı, Ordubad Tarix-Memarlıq qoruğu, 2 uşaq musiqi məktəbi, 1 Mərkəzi Rayon Xəstəxanası, 12 həkim ambulatoriyası, 29 feldşer mama məntəqəsi, Gigiyena və Epidemiologiya Mərkəzi və başqa təşkilatlar əhaliyə xidmət edir.
Rayon İcra Hakimiyyətinin orqanı olan "El həyatı" qəzeti nəşr olunur.
Naxçıvan-Ordubad magistral avtomobil yolunun uzunluğu Culfa rayonundan Ordubad şəhərinədək 25 km-dir.
Rayonun ərazisində miqyasına görə irili-xırdalı 100-dən artıq tarixi-memarlıq incəsənət abidələri və arxeoloji abidələr mövcuddur. Onların 30-dan çoxu dövlət tərəfindən qorunur.
Onlardan Ordubad şəhərindəki orta əsrlərə aid Sərşəhər məscidiAnbars məscidiQeysəriyyəCümə məscidiMingis məscidi, Təkeşiyi məscidi, 48 kəhriz, XVI əsrin tarixi yadigarı olan hamam binası, Nüsnüs piri, Vənənd məscidi, XVIII əsrin yadigarı, qədim "İpək Yolu"nun üzərində olan Aza körpüsü, XVI əsrin arxeoloji qalıqları olan Xaraba Gilan, akademik Y. Məmmədəliyevin, böyük ədib M. S. Ordubadinin, Məhəmməd Tağı Sidqinin ev muzeyləri, Ordubad rayon Tarix Diyarşünaslıq Muzeyi və Gəmiqaya Muzeyı mövcuddur. Naxçıvan diyarında qədim insanın məskunlaşdığı əsas bölgələrdən biri olan Ordubad rayonunun ərazisi Daş dövründən başlayaraq orta əsrlərə qədərki abidələrlə zəngindir.
Gəmiqaya qayaüstü təsvirləri dəniz səviyyəsində 3904 m yüksəklikdə yerləşən Qapıcıq zirvəsinin cənub və qərb yamaclarındakı Nəbi yurdu, Camışölən və Qaranquş yaylaqlarındadır. Qaya təsvirlərinin toplandığı başlıca bölgə Qaranquş yaylağıdır. Burada e. ə. II-I minilliklərə aid Sabirkənd, Plovdağ, Xaraba Gilan, Şomudərə, Xalı-Kaşan, Mərdangöl və s. mədəniyyət qalıqları ilə zəngin yaşayış yerləri və nekropollar mövcuddur. Bu ərazilər Araz sahilində, eləcə də Naxçıvançay, Əlincəçay və Gilançay vadisində yaşamış qədim əkinçi-maldar tayfaların yaylaq yerləri olmuşdur. Ordubad rayonu ərazisində Gilan, Biləv, Parağa, Tivi, Nəsirvaz, Xurs və s. kəndlərdə də Tunc, ilk Dəmir dövrlərinə, antik dövrə, həmçinin erkən orta əsrlərə aid maddi mədəniyyət qalıqları mövcuddur.
Biləv kəndi yaxınlığında, Gilançayın sol sahilində yerləşən abidə xalq arasında Babək qalası, Gəmiqayada Qaranquş yaylağındakı qəbiristanlıq isə babəklilərin qəbirləri kimi tanınır.
Hazırda Tarix-Diyarşünaslıq Muzeyi yerləşən Qeysəriyyə memarlıq abidəsi ən nadir incilərdəndir. Özünün arxitektura xüsusiyyəti, ornamenti, kompozisiya quruluşu, tərtibatı ilə seçilən Qeysəriyyə həmişə diqqəti cəlb edən bir obyekt kimi nəzərə çarpıb.
Şəhərdəki XVI əsrin yadigarı Ordubad hamamı da qiymətli memarlıq incəsənət abidələrindəndir.
Şəhərdəki Əfqan qalası görünüşünə, tikinti üslubuna görə diqqəti cəlb edir.
Nüsnüs kəndində böyük ziyarətgaha çevrilmiş XVI əsrin yadigarı olan Nüsnüs piri (Qırxkimsənə piri) son illərdə xeyli abadlaşdırılmışdır. Pirə gedən yollar tam qaydaya salınıb. Respublikamızın bir çox rayonlarından, hətta bəzi xarici dövlətlərdən bu ziyarətgaha gələnlər xoş təəssürat alırlar.
Dəstə, Vənəd, Əylis, Nüsnüs və başqa kəndlərdə olan abidə məscidlər də təkcə dini ziyarətgah baxımından deyil, tikinti arxitektura xüsusiyyətlərinə görə də seçilir. Ordubad şəhərində və Əylis kəndində bir sıra bulaq abidələr vardır ki, onlar da dövlət tərəfindən mühafizə olunan obyektlərdəndir.
Şəhərdəki Qırxayaq, Nəhər, Əylis kəndindəki Xan çeşməsiMeydan çeşməsi və Bazar çeşməsi bu abidələr sırasına daxildir.
Şəhərdəki Mingis qarşısında aşkar edilmiş 50 metr dərinliyi olan çeşmə də abidələr sırasına daxil edilmişdir.
Ordubad şəhərində 600-dən yuxarı yaşı olan böyük çinar ağacları bura gələnləri valeh edir. Son dövrlərdə rayonun ərazisində olan tarixi və memarlıq abidələrinin təmiri və bərpası istiqamətində müəyyən işlər görülmüşdür.
Culfa rayonu - 8 avqust 1930-cu ildə rayon kimi təşkil olunmuşdur. Şimal-şərqdə Ermənistan, cənubda isə İranla həmsərhəddir. Ərazisi 926,3 km2, əhalisi 45,6 min nəfərdir (01.01.2016-cı il).
Mərkəzi Culfa şəhəridir. Rayonda 22 kənd vardır.
Rayon ərazisi Zəngəzur dağ silsiləsi, Arazboyu və Culfa düzənliklərindən ibarətdir. Ən yüksək zirvəsi Dəmirlidağdır (3364 m). Darıdağ, Nəhəcir və s. mineral sular çıxır. Yayı quraq isti, qışı soyuq keçən iqlim tipi vardır. Rayon ərazisindən Araz, Əlincə və s. çaylar axır. Rayonda Bənəniyar su anbarı yerləşir.
Rayonda 26 ümumtəhsil məktəbi, 1 peşə liseyi, 6 məktəbdənkənar, 2 məktəbəqədər tərbiyə müəssisəsi, 29 kitabxana, 37 klub müəssisəsi, 2 muzey, 2 uşaq musiqi məktəbi,   1 Mərkəzi Rayon Xəstəxanası, 14 həkim ambulatoriyası, 8 feldşer mama məntəqəsi, Gigiyena və Epidemiologiya Mərkəzi və s. təşkilatlar fəaliyyət göstərir.
Culfa Rayon İcra Hakimiyyətinin orqanı olan «Arazın səsi» qəzeti 1935-ci ildən nəşr olunur.
Culfa rayonunun ərazisindən keçən dəmir yolunun uzunluğu 85 kilometrdir. Avtomobil yolunun uzunluğu isə 273 kilometrdir.
Culfa rayonunda Gülüstan türbəsi, Daş körpü, Ərəfsə piri, Xanəgah Memarlıq Kompleksi, Kırna cümə məscidi, Əshabi-Kəhf Ziyarətgahı, Qazançı qalası, Qazançı körpüsü, Şeyx Xorasan Xanəgahı, Əlincəqala kimi tarixi-memarlıq abidələri vardır.
Son dövrlərdə rayonun ərazisində olan tarix-memarlıq abidələrinin təmiri və bərpası istiqamətində müəyyən işlər görülmüşdür.
Kəngərli  rayonu - 19 mart 2004-cü ildə rayon kimi təşkil olunmuşdur. Cənub və cənub-qərbdə İran, şimal və şimal-şərqdə Ermənistanla həmsərhəddir. Ərazisi 704,89 km2, əhalisi 31,4 min nəfərdir (01.01.2016-cı il).
Mərkəzi Qıvraq qəsəbəsidir. Rayonda 10 kənd vardır.
Rayon ərazisi Dərələyəz dağ silsiləsi və Kəngərli düzündən ibarətdir. Ən yüksək zirvəsi Keçəltəpə (2744 m) dağıdır. Burada kontinental iqlim tipi hakimdir.
Rayonda 12 ümumtəhsil məktəbi, 4 məktəbdənkənar tərbiyə müəssisəsi, 12 kitabxana, 12 klub müəssisəsi, 2 muzey, 2 uşaq musiqi məktəbi, 1 Mərkəzi Rayon Xəstəxanası, 5 həkim ambulatoriyası, 5 feldşer mama məntəqəsi, Gigiyena və Epidemiologiya Mərkəzi və s. təşkilatlar vardır.
Kəngərli rayon İcra hakimiyyətinin orqanı olan "Yeni həyat" qəzeti nəşr olunur.
Rayonun ərazisində olan avtomobil yollarının ümumi uzunluğu 148,5 km-dir. O cümlədən, respublika əhəmiyyətli yolların uzunluğu 71 km, yerli əhəmiyyətli yolların ümumi uzunluğu isə 77,5 km-dir.
Rayon ərazisində Qarabağlar türbəsiQıvraq məscidi, Qıvraq hamamıÇalxanqala arxeoloji abidəsi, Çalxanqala abidə divarlarıÇalxanqala türbəsi, Şahtaxtı Govur qalası kimi tarixi-memarlıq abidələri vardır.
Şahbuz rayonu - 8 avqust 1930-cu ildə rayon kimi təşkil olunmuşdur.  4 yanvar 1963-cü ildə ləğv edilərək Naxçıvan (indiki Babək rayonu) rayonuna verilmiş, 6 yanvar 1965-ci ildə yenidən təşkil olunmuşdur. Şimal və şərqdə Ermənistanla həmsərhəddir. Ərazisi 836,58 km2, əhalisi 24.8 min nəfərdir (01.01.2016-cı il).
Mərkəzi Şahbuz şəhəridir. Rayonda  1 qəsəbə, 22 kənd vardır.
Rayon ərazisinin böyük hissəsi Zəngəzur və Dərələyəz dağ silsilələrinin yamaclarında yerləşir. Ən yüksək zirvəsi Salvartı (3160 m) dağıdır. Yayı quraq keçən soyuq iqlim tipinə malikdir.
Rayon ərazisində Naxçıvançay və onun qolları Kükü, Şahbuz, Salvartı çayları axır. Rayonda Heydər Əliyev Su Anbarı, Qanlıgöl və Batabat gölləri vardır. Əsasən kənd təsərrüfatı rayonudur. Arıçılıq və heyvandarlıq inkişaf etmişdir.
Rayonda 23 ümumtəhsil məktəbi, 6 məktəbdənkənar, 1 məktəbəqədər tərbiyə müəssisəsi, 28 kitabxana, 26 klub müəssisəsi, 2 muzey, Şahbuz Dövlət Təbiət Qoruğu, 2 uşaq musiqi məktəbi, "Araz" kinoteatrı, 1 Mərkəzi Rayon xəstəxanası, 12 həkim ambulatoriyası, 10 feldşer mama məntəqəsi, Gigiyena və Epidemiologiya Mərkəzi və başqa təşkilatlar əhaliyə xidmət edir.
Rayon İcra Hakimiyyətinin orqanı olan "Oğuz səsi" qəzeti nəşr olunur.
Rayonun ərazisindən keçən avtomobil yollarının uzunluğu 282 kilometrdir. Dövlət əhəmiyyətli yolların uzunluğu 109 kilometr, yerli əhəmiyyətli yolların uzunluğu 173 kilometrdir.
Rayon ərazisində Eneolit, Tunc, Dəmir dövrlərinə, antik dövrə və orta əsrlərə aid yaşayış yerləri, qəbir abidələri qeydə alınmış və öyrənilmişdir. Kükü çayı vadisində eradan əvvəl III minilliyə aid yaşayış yerləri mövcuddur. Tədqiqatçılar tərəfindən Sarıdərə, Ağbulaq, Kolanı, Kükü, Külüs, Şamlar qədim yaşayış yerləri öyrənilmişdir. Aşkar olunmuş mədəniyyət nümunələri, qəbirlər, sikkə nümunələri eramızın əvvəllərində ərazidə böyük mədəniyyətin olduğunu sübut edir.
Rayon ərazisində Fərhad evi, Şapur qalasıGəlin qayası kimi tarix-memarlıq abidələri vardır.
Sədərək rayonu - 28 avqust 1990-cı ildə rayon kimi təşkil olunmuşdur. Cənub-qərbdən Türkiyə ilə, şimal-qərbdən Ermənistanla həmsərhəddir. Ərazisi   163,74 km2, əhalisi 15.6 min nəfərdir (01.1.2016-cı il).
Mərkəzi Heydərabad qəsəbəsidir. Rayonda  3 kənd vardır.
Rayon ərazisi dağlıq və düzənliklərdən ibarətdir. Dəhnə və Vəlidağ yüksəklikləri vardır.
Rayon ərazisindən Araz, Qaraçay və Çapan çayları axır. Əsasən kənd təsərrüfatı rayonudur.
Rayonda 4 ümumtəhsil məktəbi, 4 məktəbdənkənar, 1 məktəbəqədər tərbiyə müəssisəsi, 5 kitabxana, 4 klub müəssisəsi, 1 muzey, 1 uşaq musiqi məktəbi, 1 Mərkəzi Rayon Xəstəxanası, 1 həkim ambulatoriyası, 1 feldşer mama məntəqəsi, Gigiyena və Epidemiologiya Mərkəzi və s. təşkilatlar vardır.
Sədərək rayon İcra hakimiyyətinin orqanı olan «Oğuz yurdu» qəzeti 2000-ci ildən nəşr olunur.
Sədərək rayonundan Vəli dağ dəmir yolu stansiyasına qədər olan dəmir yolunun uzunluğu 15 kilometrdir.
Eneolit və ilk tunc dövrünə aid edilən Qədim yaşayış yeri Sədərəyin cənubunda yerləşir.
Ağoğlan türbəsi Sədərək kəndinin şimalında  ziyarətgahdır. Bununla yanaşı rayon ərazisində orta əsrlərə aid edilən Sədərək yaşayış yeri, son tunc ilk dəmir dövrünə aid edilən Sədərək qalası, VI-VIII əsrlərə aid edilən Qırmızıtəpə yaşayış yeri, Sədərək məscidi, Çapacaq kurqanıkimi tarix-memarlıq abidələri vardır.

Nakhchivan city – The capital of Nakhchivan Autonomous Republic. The territory is 191,57 km2, the population is 131 thousand (01.01.2016).
There is 1 settlement and 5 villages in Nakhchivan. It is one of the oldest cities of Azerbaijan. The distance from Nakhchivan to Baki is 536 km. The climate is continental. The average temperature is – 3,80C in January, 26,90C in July, and the annual precipitation is 236 mm.
It is situated on the junction of a big industrial, scientific and cultural center, an important railway and automobile transport. There is an International Airport.
There is a military cadet school named after Heydar Aliyev, 3 High Schools, 3 secondary professional schools, 21 secondary schools, 7 out of school institutions and 9 preschool educational institutions, 8 libraries, 4 club institutions, 12 museums, 7 musical schools, the Nakhchivan branch of ANAS, Nakhchivan State Musical Drama Theatre named after J.Mammadguluzadeh, Nakhchivan State Puppet Theatre named after Mohammad Taghi Sidgi, Nakhchivan State Children’s Theatre, Nakhchivan State Philarmonic, Nakhchivan State Children Philharmonic, Nakhchivan State Picture Gallery, The Olympic Sport Complex named after Ilham Aliyev, The Swimming Center, the Chess Center, Nakhchivan Tourism Information Center, "Nakhchivan cuisine" Culinary Center, Nakhchivan center, 3 cultural and rest parks, “Ganjlik” Center, the Diagnostics Treatment Center, Maternity Center, 14 hospitals, State organs, and other service infrastructures in Nakhchivan.
State Television and Radio Broadcasting Committee of Nakhchivan Autonomous Republic, Nakhchivan Autonomous Republicat the Center for Radio and Television Transmission and "Canal 35" TV function in the city of Nakhchivan.
"Voice of Nakhchivan", which started operating on September 19, 2001, broadcast on the radio station 100.3 FM, eighteen hours a day in all regions of the republic.
"Sherg gapisi" is published as a public-political newspaper since 1921. The founder is the Supreme Council and the Council of Ministers of the Nakhchivan Autonomous Republic.
The newspaper named "Land of Noah", which is the organ of Executive Power of Nakhchivan City, has been publishing since 1996. The newspaper plays an important role in the political life of the city.
The highway, passing through the city of Nakhchivan and being a first-class way, is 7 km in length. The railway, which is 1,6 km long, is a second-class way.
Sharur region - It was established as a region on August 08, 1930. It borders on Armenia in the North-East and Iran in the South-West. The territory is 872,26 km2, population is 113,4 thousand (01.01.2016).
The center is the city of Sharur. There are 65 villages in the region.
The territory of the region consists of mountains and sloping plains. It has a dry cold half desert dry step in summer and a cold dry climate in winter.
The Araz and the Arpachay rivers flow through the territory of the region. Arpachay water reservoir is situated in the region. It is mainly an agricultural region.
There are 57 secondary schools, a professional trade school, 6 out of class schools, 2 professional institutions, 60 libraries, 67 club institutions, 2 museum, the Arpachay History – Cultural reservation, 6 children musical schools, “Bahar” cinema, central hospital, 1 field hospitals, 1 out patient’s clinics, 32 medical midwife stations, 28 doctor’s assistant stations, the center of Hygiene and Epidemiology, and other organizations in the region.
Sharur region is rich in archaeological and historical monuments. Monuments, which belong to all periods of history starting from Stone Age, exist here. The cave Gazma, monument Oglangala, Garasu Tower, Giz Tower, Parchi Imamzadesi, Tomb of Piri-Suleyman, bath of Yengidje have special importance among the archealogical monuments in Sharur region.
A monument to national leader Heydar Aliyev is erected in the center of the district..
Babak region – It was established as a region on October 23, 1978. It borders on Armenia in the North-West and Iran in the South. The territory is 828,42 km2, population is 73,3 thousand (01.01.2016).
The center is the Babak settlement. There are 36 villages in the region.
The territory of the region consists of the Zangazur, Daralayaz mountain chains hills, the plains of Nakhchivan and Gulustan. The highest peak of the region is the Buzgov mountain (2475 m). Its climate is dry cold half desert type in summer, dry cold type climate in winter.
The region is rich in mineral water resources. Sirab and Vaykhir mineral water springs are popular all over the world. The Araz, the Nakhchivanchay, and other rivers flow through its territory. There are Uzunoba, Nehram, Sirab, Jahri, Gahab reservoirs and irrigation canals in the region. It is mainly an agricultural region.
There are 36 secondary schools, 6 out of school institutions, 1 preschool educational institution, 38 libraries, 13 club institutions, 17 house of Culture, 1 the Folk theater, 2 museums, 5 children’s musical schools, a central hospital, a maternity house, 2 field hospitals, 14 out patients’ clinics, 18 medical midwife stations, 4 doctor’s assistant stations, the center of Hygiene and Epidemiology, and other organizations in the region.
The territory of the region Babek is rich in minerals, such as stone, salt, and building materials. The mineral springs Sirab, Vaykhir, Jahri, Gahab, and others are also found in this region.
The region is also rich in its fauna and flora. There are varieties of fish in the reservoir of Araz water station.
The territory of region Babek is also rich in historical archaeological monuments. I Kultepe and II Kultepe, which have the world importance, are in the area of Babek. In addition to these, Chalkhangala archaeological monument and Abbasabad is are also located here.
The statue of Babek in the center of the region , monumental complex of martyrs, martyrs memorial complex Nehram, Cheshmebasar Martyr spring, Tumbul the memorial monument of the Great Patriotic War are erected in the region.
Recently, the historical and architectural monuments in the region were carried out to repair and restore. A monument to national leader Heydar Aliyev was erected in the center of the region.
Ordubad region –It was established as a region on August 8, 1930. In 1963, the activity of the region was canceled and given under the administration of Julfa region, and on January 6, 1965, it was reestablished.
It borders on Iran in the South, on Armenia in the North and East. The territory of the region is 978.99km2, and the population is 49.2 thousand (01.01.2016). The center of the region is the city of Ordubad. There are 3 settlements and 43 villages in the region.
The territory of the region consists of the Zangazur mountain chain and the plains along the Araz river . The highest top is the Gapijig (3904 m) mountain. The climate type is dry in summer and cold in winter. The rivers Araz, Ordubad, Vanand, and others flow in the territory of the region. It is mainly an agricultural region.
39 secondary schools, a professional school, 5 out of class schools and 2 professional institutions, 47 libraries, 42 club institutions, 5 museums, the popular “Gamigaya” historical monuments complex, the National park named after Hasan Aliyev, the Ordubad Historical-Agricultural reservation, 2 children musical schools, the “Araz” cinema, a central hospital, 4 field hospitals, 7 out patient’s clinics, 17 midwife stations, 14 doctor’s assistant stations, the center of Hygiene and Epidemiology and other organizations serve the people in the region.
Historical and architectural monuments
There are more than 100 historical, architectural, and archaeological monuments in the region. Over 30 of them are protected by the state. "Sarshahar mosque", "Ambaras mosque", "Jame mosque", "Mingis mosque", "Takeshiyi Mosque", which belong to Medieval history, 48 underground water sources, the bath building - the remembrance of the sixteenth century, "Nusnus sacred place", "Vanand mosque", the bridge of "Aza" - which belongs to the eighteenth century and is situated on the ancient "Silk Way"; the archaeological remains of the sixteenth century - "Kharabagilan" reserves, academic Y. Mammadaliyev's, a great writer M.S Ordubadi's, and M.T.Sidgi's home-museums, Ordubad region local History museum, and Gamigaya museum are among them. The territory of Ordubad region, the old inhabitance place of Nakhchivan, is rich in monuments belonging to Stone Age-Middle Age period.
Petroglyphs of Gamigaya are in the territory of Nabiyurdu, Djamysholen and Garangush plateaus, in the southern and western slopes of the summit Gapijig (3904m). The main area, where the rock carvings are located, is the Garangush flat. Residence places and necropolises, which are rich in old culture remains and are the memory of b.c. II-I millennia, such as Sabirkend, Plovdağ, Kharaba Gilan, Şomudere, Khalı-Kashan, Mərdangol, and etc., are existing here. These territories were the upland places of ancient farmer-breeder tribes who lived in the valleys of the river Araz, Gilanchay, Nakhchivanchay, and Alinjachay. The artifacts of ancient period, Bronze and Iron Ages, as well as medieval times, exist in the villages of Ordubad region, such as Gilan, Bilav, Paraga, Tivi, Nasirvaz, Khurs and others.
While the monument, which is located on the left shore of Gilanchay, near the village of Bilav, is called as Babek Tower among local people, the graveyard, which is situated in the Garangush plateau, in Gamigaya, is known as the graves of Babek peopl
Geysariyya architectural museum, in which The History and Ethnography Museum is located, is one the rare gems. With its special architecural characteristics, ornaments, composition, and construction, Geysariyya has always attracted the attention of bystanders.
Ordubad Bath House, the remembrance of the XVI century, is one of the precious art-architectural monuments in the city.
Afgan Tower attracts people with its appearance and consturction method.
Nusnus Sacred Place (XVI cent.), located in the village of Nusnus, has been improved greatly in recent years. The roads to the sacred place have been straightened. Tourists coming to this place from other regions of Republic and even from some foreign countries are impressed positively.
Mosques located in the villages of Dasta, Vanand, Aylis, Nusnus, and others are not only notable for being sanctuaries, but also for their architecture characteristics. Some spring monuments, which are in the city of Ordubad and in the village of Aylis, are also included in the list of the objects protected by state.
Girkhayag, Nahar, Khan wellspring, Meydan wellspring, and Bazar wellspring are also included in this row.
The wellspring discovered in the depth of 50 meters, in front of Mingis, in the city, was also included in the row of these monuments.
The plane trees, which are more than 600 years old, impress the comers of Ordubad. Recently, historical and architectural monuments of the region have been restored and repaired
A monument to national leader Heydar Aliyev was erected in the center of the region.
Julfa region – It was established as a region on August 8, 1930. It borders on Armenia in the North-East and Iran in the South. The territory of the region is 926.3 km2, and the population is 45.6 thousand (01.01.2016).
The center is the city of Julfa. There are 22 villages in the region.
The territory of the region consists of Zangazur mountain chain, along the Araz river and Julfa plains. The highest top is the Damirlidagh (3364m). The Daridagh, the Nahajir and other mineral water resources are extracted. The climate type is dry hot in summerç but cold in winter. The Araz, the Alinja and other rivers flow in the territory. The Bananiyar reservoir is situated in the region.
27 secondary schools, a professional school, 6 out of class schools and 2 preschool educational institutions, 30 libraries, 37 club institutions, 2 museum, 2 children’s musical schools, a central hospital, 1 field hospital, 15 out patient’s clinics, 8 medical midwife stations, the center of Hygiene and Epidemiology and other organizations serve the people of the region.
The organ of Julfa Region Executive Power, the newspaper "Voice of Araz" is published since 1935.
The length of railway passing through Julfa is 85km while the highway is 273km long.
Historical-architectural monuments as Gulustan tomb, Stone Bridge, Arafsa Sacred Place, Khanegah architectural complex, Kırna mosque, Ashabi-Kahf Sanctuary, Gazanchi Tower, Gazanchi Bridge, Sheikh Khorasan Khanegah, and Alinjagala are located in the territory of Julfa.
Recently, the monuments of Julfa have been restored and repaired.
A monument to national leader Heydar Aliyev is erected in the center of the region.
Kangarli region - It was established as a region on March 19, 2004. It borders on Iran in the South and South-West and on Armenia in the North and North-East . The territory of the region is 704.89km2 while the population is 31.4 thousand (01.01.2016). The center of the region is Givrag settlement. There are 10 villages in the region.
The territory of the region consists of the Daralayaz mountain chain and the Kangarli plain land. The highest top is the Kechaltapa (2744 m) mountain. A continental climate type exists in the region.
There are 12 secondary schools, 4 out of school educational institutions, 12 libraries, 13 club institutions, 1 museum, 2 children’s musical schools, a central hospital, 5 out patient’s clinics, 5 midwife stations, the center of Hygiene and Epidemiology and other organizations in the region.
The organ of Kangarli region Executive Power, the newspaper "New Life" is published.
The length of the highways existing in the region is 148.5km. In addition to this, while the roads of national importance are 71km long, the length of local roads is 77.5km.
The historical and architectural monuments, such as Garabaghlar tomb, Givrag mosque and bath, Chalkhangala memorial walls, Chalkhangala tomb, Shahtakhti Govur Tower, are in the territory of the region.
The monument to the national leader Heydar Aliyev is erected in the center of the region.
Shahbuz region - It was established as a region on August 8, 1930. On January 4, 1969, its authority was canceled and joined the Nakhchivan (present Babak region) region, and on January 6, 1965 it was reestablished. It borders on Armenia in the North and East. The territory of the region is 836.58 km2, and the population is 24.8 thousand (01.01.2016).
The center of region is the city of Shahbuz. There is one city and 22 villages in the region.
The most part of the area of the region is situated on the feet of the Zangazur and Daralayaz mountain chains. The highest top is the Salvarti (3160m) mountain. It has a cold climate type, and summer is dry here.
The Nakhchivanchay and its branches (Kuku, Shahbuz, Salvarti) flow through the territory of the region. There are the Ganligol and the Batabat lakes in the region. It is mainly an agricultural region.
23 secondary schools, 6 out of school and one preschool educational institutions, 29 libraries, 26 club institutions, 1 museum, the Shahbuz State Nature Reservation, 2 children’s musical schools, the “Araz” cinema, a central hospital, 2 field hospitals, 10 out patient’s clinics, 11 medical midwife stations, 1 doctor’s assistant station, the center of Hygiene and Epidemiology and other organizations are at the service of people.
The newspaper "'Voice of Oghuz", the organ of Shahbuz Region Executive Power, is published here.
The length of highways passing through the region is 282km. The length of the roads of national importance is 109km while the local roads are 173km long.
Settlements and sepulchral monuments belonging to Neolithic, Bronze Age and Iron Age, ancient period and medieval period were registered and investigated. Settlements of the third millennium BC exist on the bank of Kuku river. Ancient residence places Saridere, Aghbulag, Kolani, Kuku, Kulus, Shamlar have been investigated. Investigated culture examples, graves, and coin examples prove that there was a great civilization in this territory at the beginning of our era.
There are historical and architectural monuments as Farhad house, Shapur Tower, Galin gaya in the region
The monument to national leader Heydar Aliyev was erected in the center of the region..
Sadarak region - It was established as a region on August 28, 1990. It borders on Turkey in the South-West and Armenia in the North-West. The territory of the region is 163.74km2 while the population is 15.6 thousand (01.01.2016). The center of region is the Heydarabad settlement. There are 3 villages in the region.
The territory of the region consists of mountains and plain lands. There are Dahna and Validagh heights.
The Araz, the Garachay and the Chapan rivers flow in the region. It is mainly an agricultural region.
There are 3 secondary schools, 4 out of school and one preschool educational institutions, 5 libraries, 4 club institutions, 1 museum, 1 children’s musical school, a central hospital, 1 out patient’s clinic, 1 doctors assistant midwife station, the center of Hygiene and Epidemiology and other organizations in the region.
The organ of Sadarak Region Executive power, the newspaper "Land of Oghuz" is published since 2000.
The length of the railway till Validagh railway station is 15km.
The old settlement, belonging to early Eniolithic and Bronze Age, is located in the south part of Sadarak.
Aghoglan Tomb is a sanctuary locating in the north of Sadarak. Furthermore, there are historical and architectural monuments as Sadarak settlement (Medieval Times), Sadarak Tower (Late Bronze Age and Early Iron Age), Girmizitepe settlement, Sadarak mosque, Chapachaq mound (burial monument) (VI-VIII cent.) in the territory of the region.